Translate

OpenWrt na D-Link-u DIR-600

Na D-Link-ovom DIR-600 Wi-Fi ruteru ne postoji bežični klijent mod. Rešenje je instalacija alternativnog softvera, koja je otežana blokadom u “fabričkom” firmveru. Ovaj komplikovan scenario je i prava prilika za upoznavanje sa OpenWrt-om, operativnim sistemom za rutere.
OpenWrt je projekat otvorenog koda namenjen rutiranju konekcije i kontroli protoka. Baziran je na Linuksu i optimizovan kako bi stao u ograničenu memoriju dostupnu u kućnim ruterima. U suštini je reč o alternativnom opertivnom sistemu, u obliku firmvera, koji zamenjuje “fabrički” softver u ruterima, kako bi im omogućio dodatne funkcije.
OpenWrt je sličan DD-WRT-u od koga se razlikuje po nekoliko karakteristika, poput siromašnijeg grafičkog interfejsa i manje zahtevnosti. Tako za neke rutere sa malom memorijom ne postoji DD-WRT firmver, a dostupan je OpenWrt.
Jedan od takvih bežičnih rutera je D-Link DIR-600. Odakle sada priča o ruteru koji podržava zastareli 802.11 Lite-N standard?
DIR-600 je jedan od zastupljenijih rutera na našem tržištu kome još uvek možemo naći namenu. Jedan od scenarija je želja da se pametnom televizoru, koji ima samo LAN žičani interfejs, a nema mogućnost dodavanja USB Wi-Fi adaptera, doda bežična povezivost. Ukoliko se pametan televizor nalazi u drugoj sobi do koje ne želimo da bušimo zidove i “kuckamo” LAN kabl, stari Wi-Fi ruter sa klijent modom može poslužiti kao rešenje. Problem je što pomenuti DIR-600 (u verziji B5E) u “fabričkom” softveru nema bežični klijent mod, a za taj model, zbog male memorije, ne postoji DD-WRT. Rešenje je instalacija Open-Wrt-a, koji postoji za DIR-600, ali je instalacija otežana blokadom u “fabričkom” softveru. Instalacija Open-Wrt-a na podržanim ruterima bez blokade u “fabričkom” softveru je jednostavna. Potrebno je pronaći odgovarajuću verziju firmvera na sajtu openwrt.org i učitati ga u ruter opcijom “Update firmware”. Na D-Link-u DIR-600 je neophodno koristiti drugačiji postupak.
Pre instalacije napomena da instalacija Open-Wrt-a kao i instalacija DD-WRT-a MOŽE ONESPOSOBITI RUTER, tako da ODGOVORNOST ZA TAJ POSTUPAK SNOSI SAM VLASNIK.
Za celu proceduru su potrebna dva fajla (verzije firmvera) i jedna aplikacija (PuTTY).
Potrebno je preuzeti jednu verziju firmvera, a nakon toga i drugu.
Promena adrese LAN žičanog adaptera
Na PC računaru treba instalirati PuTTY i promeniti adresu LAN žičanog adaptera u 192.168.0.2 sa subnet maskom 255.255.255.0.
DIR-600 treba pokrenuti u recovery modu što se radi isključivanjem konektora napajanja iz rutera a potom pritiskom (držanje bez otpuštanja) igle na “RESET” dugme. Dugme se drži pritisnuto dok se u utičnicu za napajanje poveže konektor sa ispravljača i tek nakon pet sekundi, kada počne da treperi prva dioda na ruteru, pusti dugme “RESET”. Ruter je sada u recovery modu u kome prva dioda treperi ne velikom brzinom. Sada je potrebno LAN kablom povezati konektor na računaru sa jednim od LAN konektora na ruteru.
Sledi pokretanje brouzera u kome kucamo adresu 192.168.0.1 koja će otvoriti jednostavnu stranicu “UPDATING FIRMWARE” čija je jedina svrha ubacivanje firmvera u ruter. Potrebno je opcijom “Browse” pronaći prvu verziju firmvera koji smo prethodno preuzeli sa Interneta i odabrati opciju “Upload firmeare NOW”. Uslediće poruka “IMAGE UPLOADED SUCCESFULLY” i odbrojavanje 90 sekundi za koje će vreme ruter obaviti upis firmvera. Nakon toga će se prekinuti prikaz stranice sa porukom da je istekla konekcija. Ruter u ovom trenutku nema WEB interfejs i moguće mu je pristupiti programom PuTTY. Pre pokretanja PuTTY-a treba IP adresu LAN žičanog adaptera na računaru vratiti na vrednost “Obtain an IP address automatically”.
Startovanje PuTTY-a i unos komandi
U PuTTY-ju treba uneti adresu 192.168.1.1 odabrati SSH tip konekcije i pritisnuti dugme “Open”. Na upozorenje programa treba odgovoriti sa “Yes”, nakon čega se otvara prozor za prijavljivanje. Vrednost za “login as” je root  nakon čega će se ispisati prompt root@LEDE:~#
Treba uneti komandu /etc/init.d/uhttpd enable i pritisnuti Enter i komandu /etc/init.d/uhttpd start i pritisnuti Enter.
Sada je startovan grafički interfejs rutera kome ćemo pristupiti preko web brouzera na adresi 192.168.1.1
Prvi utisak je da je interfejs na nižem nivou od onog na DD-WRT-u. Prva stvar koju treba uraditi, kako bi ostvarili “projekat OpenWrt na DIR-600 ruteru”, je ubacivanje drugog firmwera (sysupgrade) koji smo preuzeli na početku. Unos “upgrade” verzije obavićemo u meniju “System”, podmeniju “Backup/Flash Firmware”, kod dela “Flash new firmware image”, odabirom opcije “browse”, selektovanjem fajla, zadavanjem komande “Flash image...” i potvrdom na “Proceed”. Nakon dva minuta pojaviće se isti LuCI grafički meni nakon čega je ruter spreman za podešavanje.

OpenWRT Wi-Fi klijent mod

OpenWrt nema “klasičan” Wi-Fi klijent mod već ga je moguće konfigurisati kao WISP (klijent-ruter), kada se bežično poveže za kućni ruter i na LAN portovima izrutira saobraćaj u drugoj mrežnoj grupi.
Najpre treba videti koje adrese dodeljuje “matični” ruter na koga bežično konektujemo “klijent ruter” sa OpenWrt-om. Ukoliko dodeljuje adrese 192.168.0.2-192.168.0.255, gde je pretposlednji broj 0, onda ne treba menjati afresu na OpenWrt-u. Ukoliko matični ruter dodeljuje adrese gde je pretposlednji broj 1, onda adresu OpenWrt rutera treba promeniti u 192.168.0.1.

To se obavlja u meniju Network/Interfaces gde u stavki LAN treba odabrati opciju “Edit”. Na stranici koja se otvori u stavki “IPv4 address” treba uneti 192.168.0.1. Na dnu stranici treba pritisnuti dugme “Save & Apply” nakon čega će se ruter restartovati i meni biti dostupan na adresi 192.168.0.1.
Sledi bežično povezivanje sa “matičnim” ruterom. U meniju Network/Wireless treba odabrati dugme “Scan” koje će otvoriti novu stranicu sa prikazom dostupnih mreža. Nakon odabira opcije "Join Network", pored identifikacije mreže na koju se treba konektovati, otvara se stranica u kojoj treba uneti šifru za povezivanje, a u stavci "Create / Assign firewall-zone" je već čekiran "wan" interfejs.
Pritiskom na dugme "Submit" otvara se strana "Wireless Network:", gde u kartici "Wireless Security" treba podesiti enkripciju (Encryption) i mod enkripcije (Cipher) da odgovara onoj na "matičnom" ruteru. 10-ak sekundi nakon pritiska na dugme "Save & Apply" obaviće se povezivanje na "matični" ruter i proradiće Internet konekcija na računaru sa koga podešavamo DIR-600 sa OpenWrt-om.

Korisnički interfejs OpenWrt-a je svakako “nepristupačniji” u odnosu na fabričke firvere koji su optimizovani za jednostavnije korišćenje. Sa druge strane veliki broj naprednih opcija, projekata, kao i dostupna dokumentacija, zainteresovaće one koji žele da maksimalno iskoriste mogućnosti rutera.

Nema komentara:

Objavi komentar