Virtuelna realnosti je jedna od multimedijalnih tehnologija koja je u stalnoj ekspanziji. Industrija zabave nudi platformu koju je moguće realizovati sa komponentama iz različitih cenovnih kategorija. Dostupne su najjednostavnije VR naočare sa optikom u kojima se postavlja telefon kao i one sa malim ekranima sa senzorima i ručnim kontrolerima.
Ideja da se VR primeni i na mobilnim telefonima nije nova, pa iz Asusa stiže model ZenFone AR.
Ideja da se VR primeni i na mobilnim telefonima nije nova, pa iz Asusa stiže model ZenFone AR.
U Asus-u suvereno kažu da ZenFone AR predstavlja sledeću generaciju pametnih telefona sa značajanim napretkom u mobilnoj virtuelnoj (VR) i povećanoj (AR) realnosti. Dok virtuelna realnost gledaocu prikazuje svet u kome se fizički ne nalazi, povećana realnost (augmented reality - AR) na postojeći realan prikaz dodaje virtuelne elemente.
Aaugmented reality (AR) - povećana realnost
Primer AR-a su aplikacije koje na trenutni prikaz objekta, koja kamera prikazuje, "lepe" dodatne elemente.
Virtual reality (VR) - virtuelne realnosti
Najčešća uloga mobilnog telefona u virtuelnoj realnosti je kao uređaj za prikaz u okviru naočara-postolja. Google i ovde nudi svoje rešenje - Daydream View naočare. ZenFone AR podržava Daydream View pri čemu se izdvaja 5.7-inčnim WQHD Super AMOLED ekranom rezolucije 1440 x 2560 piksela. Super AMOLED tehnologija sa prikazom "duboke" crne boje i visokim kontrastom omogućava veći kvalitet slike i 3D efekata.
Zvuk je značajna komponenta AR i VR doživljaja pa je ovde primenjena Asus-ova SonicMaster 3.0 technologija sa petomagnetnim zvučnicima, NXP pojačanjem, HRA kompatibilnošću (High-Resolution Audio 24-bit/192kHz) i DTS slušalicama (virtuelni 7.1-kanalni surround).
Nemoguće je zaobići detaljni opis kamere koja Asus ZenFone AR može pretvoriti u rezervni (za svaku priliku) fotoaparat profesionalaca.